Travesti Sinema Filmleri, Travesti Temalı Filmler, Travesti Film Arşivi.
Yaklaşık 30 Filmden Oluşan kaosgl.net film arşivi'nde travestilerle ilgili filmler hakkında kısa tanıtım bilgileri yer almaktadır.
film fragmanları yönetmenler ve oyuncu isimlerine de yer verilen arşiv umarız yararlı olur..
en son gösterime giren filmler arşiv bölümünde paylaşılacaktır.
arşivde bulunan başlıca filmler :
20 Centímetros
Narkoleptik bir transseksüel olan Marieta (Monica Cervera) hayalindeki göz alıcı kadın kimliğine kavuşmak için can atmaktadır. Hiç olmadık zamanlarda birdenbire uyuyakaldığında ise rüyalarında o kadın olup, her dilden şarkıları kostümlü, fantastik ve sürreal koreografiler eşliğinde söyleyebilen şahane bir şarkıcıya dönüşüverir.
20 Santimetre
Yapım:
2005 – İspanya, Fransa,
Oyuncular:
Najwa Nimri
Lola Duenas
Pablo Puyol
Rossy De Palma
Mónica Cervera
Tüm Kadro
Senaryo:
Ramón Salazar
Yapımcı:
José María Calleja ve Iker Monfort
The CockettesVizyon Tarihi: 16 Ocak 2002 (ABD)
Dil: İngilizce
Müzik: Richard Koldewyn
Yapımcılar: Robert Croonquist Roger Klorese David Weissman
Firma: Grandelusion
Ödüller:4 ödül ve 4 adaylık
Web Sitesi: http://www.cockettes.com/
Çekim Yeri:New York City, New York, USA
Hedwig Angry Inch
Hedwig and the Angry Inch
Film Konusu :
Hedwig and The Angry Inch, gölgede kalmış bir Rock şarkıcısının aşkı ve şöhreti arayışının öyküsüdür…Doğu Alman vatandaşı olan Hansel (Hedwig), bir Amerikan askerine gönlünü kaptırır ve onunla evlenebilmek için yasaların zoruyla bir cinsiyet değiştirme operasyonun geçirmek üzere Batı’ya yani Berlin Duvarı’nın öte yanına geçer. İşler umduğu gibi gitmez, geçirdiği operasyon tam başarılı olamaz…Kendini bir şekilde Kansas’ta bulan Hedwig, şarkılarını gasp eden Tommy Gnosis adlı bir adamın Rock Yıldızı oluşuna tanık olarak çaresiz bir biçimde Angry Inch adlı orkestrasıyla restoranlarda müzik yapmaya başlar.
Yapım: 2001 – ABD,
Tür: Dram, Komedi, Müzikal,
Süre: 95 dakika
Yönetmen: John Cameron Mitchell ve John C. Broderick
Oyuncular: Michael Pitt,John Cameron Mitchell,Stephen Trask,Miriam Shor ,Theodore Liscinski…
Princesa
Yönetmen: Henrique Goldman
Tür: Dram ve Romantik
Süre: 94 dakika
Dil: İtalyanca, Portekizce
Senaryo: Fernanda Farias de Albuquerque,Ellis Freeman , Henrique Goldman..
Müzik: Giovanni Venosta
Görüntü Yönetmeni: Guillermo Escalon
Yapımcılar: Michael André, Valerio De Paolis, Ulrich Felsberg ..
Firma: Bac Films , British Screen Productions , Filmstiftung Nordrhein-Westfalen , Manga Films , Mango Films , Parallax Pictures ,Road Movies Filmproduktion , Telepiù , Westdeutscher Rundfunk (WDR) , BIM Distribuzione , Strand Releasing , Sud Ovest Records , Bac Films
Southern Comfort
Belgesel Konusu : 2001 Belgesel Filmi Kadınlıktan Erkekliğe Geçen ve Kanserle Mücadele Etmeye çalışan Robert Eads adında Bir Transeksüel’in hayatını konu alıyor.
Kazandığı Ödüller :
Grand Jury Prize (Documentary), Sundance Film Festival 2001
First Prize, Seattle International Film Festival
Special Audience Award, Berlin Film Festival
Wonder Boys
Film Konusu :
Bitmemiş bir roman, çalınan bir araba, öldürülen bir hayvan, dengesiz bir öğrenci, şişman bir eş ve hamile bir sevgili. Grady Tripp’in bu haftasonu uğraşması gereken bir kaç işi olduğu bellidir. Grady Tripp ellisinde bir İngilizce profesörüdür. 7 yıl önce yazdığı ödüllü kitabı Büyük Amerikan Romanı’ndan sonra hiç bir şey yayınlayamamıştır. Doğal olarak kolejinin bu yılki edebiyat festivali bu eski dahinin kendine olan güvenini büsbütün sarsar. Ancak bu festival haftasonu Grady için umduğundan çok daha kötü geçer. Grady, başka bir dahi olan James Lear adındaki gençle bir talihsizlikten diğerine savrulur. James Grady’nin yetenekli bir öğrencisidir. Fakat aynı zamanda da yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmiş biridir. James’in bu davranışları, profesörü kendini keşfedeceği üçkağıtçılıklar ve maceralarla dolu uzun bir serüvene çıkarır.
Filmin Orjinal Adı : Wonder Boys
Filmin Türkçe Adı : Harika Çocuklar
Yapım: 2000 – ABD, Almanya, İngiltere, Japonya,
Tür: Dram, Komedi,
Süre: 100 dakika
Yönetmen: Curtis Hanson
Oyuncular: Robert Downey Jr.,Tobey Maguire
,Katie Holmes,Michael Douglas,Jane Adams…
Senaryo: Steve Kloves ,Michael Chabon,Yapımcı:Lisa Grundy,Ned Dowd
Better Than Chocolate
Film Konusu : Yirmili yaşlarındaki Maggie, Vancouver’da bir kitapçıda çalışmaktadır. Bir gün şans eseri düşlerinin kadını ile karşılaşır. Kim’le aralarında ilk görüşte aşk yaşanır ama çift daha ilişkilerinin tadına varamadan bir dizi aksilik ortaya çıkar. Maggie’nin annesi eşinden boşanmaya karar verir ve oğlunu da yanına alarak Maggie’nin yanına taşınır. Ancak ne annesinin ne de kardeşinin Maggie’nin kişisel tercihinden haberi vardır. Üstelik Kim de, Maggie ve ailesiyle aynı evi paylaşmaktadır. İlişkilerini gizlilik içinde yürütmeyi deneyen genç kadınlar, kısa zamanda bunun imkansız olduğunun farkına varırlar.
Filmin Orjinal Adı : Better Thans Chocolate
Türkçe Adı : Çikolatadan Daha Tatlı
Yapım: 1999 – Kanada
Tür: Dram, Komedi, Romantik, Erotik,
Süre: 102 dakika
Yönetmen : Anne Wheeler
Oyuncular: Wendy Crewson,Christina Cox,Veena Sood,Marya Delver,Karyn Dwyer…
Senaryo: Peggy Thompson
Yapımcı: Sharon Mcgowan
Boys Don’t Cry
Filmin Konusu : Teena Brandon kendisini bir erkek olarak hisseden yalnız bir kızdır. Bir gün saçını kestirir ve erkek olduğunu ispatlamak için bir bara gider. Daha sonra şehirden ayrılarak Falls City kasabasına yerleşir ve herkese kendini bir erkek olarak tanıtır. İsmini Brandon Teena olarak değiştirir ve fazla geçmeden kendine Lana adlı bir kızarkadaş bulur.
Filmin Orjinal Adı : 1999 – ABD,Boys Don’t Cry
Türkçe Adı : Erkekler Ağlamaz
Yapım: 1999 – ABD,
Tür: Biyografi, Dram, Romantik, Suç,
Süre: 118 dakika
Yönetmen: Kimberly Peirce
Oyuncular: Hilary Swank,Peter Sarsgaard,Chloë Sevigny,Alison Folland,Alicia Goranson..
Senaryo: Kimberly Peirce,Andy Bienen
Yapımcı: Christine Vachon,Jeff Sharp,Eva Kolodner,John Hart
Flawless
Film Konusu :
Homofobik bir adam, eşcinsel komşusunun yardımına muhtaç kalırsa ne olur?
Emekli güvenlik görevlisi Walt’ın, bir grup hırsızı kovalarken geçirdiği bir kaza sonucu, ses telleri zedelenir ve konuşma yeteneğini kaybeder. Terapisinin bir parçası olarak şarkı söyleme dersleri de alması gerekir ama ona bu konuda yardımcı olabilecek tek kişi, eşcinsel komşusu Rusty’dir.
Homofobik Walt’ın ezelden beri hiç hoşlanmadığı Rusty’le girmek zorunda kaldığı zorunlu diyalog, zamanla aralarında bir dostluğun gelişmesine neden olur.
Filmi, çocukluğunun geçtiği semtte çekmesi nedeniyle Joel Schumacher’in en kişisel filmi olarak nitelendirilen Flawless, usta oyunculukları ve mükemmel görüntü yönetimiyle dikkat çekiyor.
Yönetmen: Joel Schumacher
Oyuncular: Robert De Niro, Philip Seymour Hoffman, Barry Miller devamı…
Tür : Dram , Komedi
Ülke : ABD
All About My Mother
Film Konusu :
ğlu Esteban’ın üzerinden araba geçmiştir ve Manuela’nın ağlamaktan göz pınarları kurumuştur. Karanlıklar ardında geçmiş ve gelecek içiçe geçer. Aynı gece hastanede Manuela beklerken oğlunun günlüğüne göz atar…Trajik olayın ardından rastlantılar benzer dünyaları olan insanları biraraya getirir ve herkesin birbirini zenginleştirdiği bir paylaşım başlar. İspanyol sinemasının dahi yönetmeni Pedro Almodovar’ın son derece etkileyici bir filmi. Kadınlara ve annelere ithaf edilmiş, son derece hüzünlü ve keyifli bir başyapıt.
Filmin Orjinal Adı : All About My Mother
Türkçe Adı : Annem Hakkında Herşey
Yapım: 1999 – İspanya, Fransa,
Tür: Dram
Süre: 101 dakika
Yönetmen: Pedro Almodóvar
Oyuncular: Penélope Cruz,Cecilia Roth,Candela Peña,Marisa Paredes,Cayetana Guillén Cuervo…
Senaryo: Pedro Almodóvar
Yapımcı: Agustin Almodovar
Ma Vie En Rose
Film Konusu : Alain Berliner’in ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde altın küre alan filmi pembe hayat, erkek bedeninde doğmuş bir kızı anlatıyor. Ludovic kızlar gibi giyinen ve o şekilde davranan ufak bir erkek çocuğudur. Okul arkadaşı Jerome ile evlenme hayalleri kuran Ludovic’in ailesi önceleri bu tutumun geçici bir çocukluk hayali olduğunu düşünür. Fakat iki çocuk evlenmiş gibi davranmaya başlayınca aileler, öğretmenler, komşular, hemen herkes tedirgin olur ve Ludovic’in fikrini değiştirmeye çalışırlar. Ludovic ise bir gün bir mucize gerçekleşeceğini ve bir kız olacağına gönülden inanmaktadır
Filmin Orjinal Adı : Ma Vie En Rose
Türkçe Adı : Pembe Hayatım
Yapım: 1997 – Fransa, Belçika, İngiltere,
Tür: Dram, Komedi,
Süre: 88 dakika
Yönetmen: Alain Berliner
Oyuncular:Michele Laroque,Marie Bunel,Julien Rivière,Caroline Baehr,Georges Du Fresne…
Chris Vander Stappen,Alain Berliner
Yapımcı: Carole Scotta
Different for Girls
Film Konusu : Karl Foyle (Steven Mackintosh) ve Paul Prentice (Ropert Graves) okulda çok iyi arkadaşlar….
Yapım: 1996 – İngiltere, Fransa
Tür: Komedi
Süre: 97 dakika
Yönetmen: Richard Spence
Oyuncular: Miriam Margolyes,Rupert Graves,Steven Mackintosh,Robert Pugh,Saskia Reeves..
Senaryo: Tony Marchant
Yapımcı: John Chapma
To Wong Foo
To Wong Foo Thanks for Everything, Julie Newmar
Film Konusu :
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995 yapımı Hollywood komedi filmidir.Filmin başrolünde Wesley Snipes,Patrick Swayze ve John Leguizamo vardır.Stockard Channing, Blythe Danner, Arliss Howard, Jason London, ve Chris Penn ise filmde yardımcı rollerde gözükmektedirler.
ki erkek travesti olan Noxeema “Noxzee” Jackson (Wesley Snipes) ve Vida Bohemme (Patrick Swayze) travesti yarışmasını kazanarak Hollywood’a gitme şansı yakalarlar fakat yarışmayı kayb eden genç Chi-Chi Rodrguiez (Leguizamo) ise ağlarken ikiliye yakalanır ve Vida onuda yanlarına almak ister ve bu yüzden uçaktan vaz geçip yerine bir Cadillac kiralarlar ancak yolda bir şerif (Chris Penn) Vidayı kadın zann edip ona tecavüz etmeye kalkar fakat Vida bir vuruşuyla onu yere serer.Ancak ertesi her kes Dullarda (şerif) bir kızdan dayak yediği için güler ve o da Vidayı aramaya başlar.Bu arada Noxeema,Chi Chi ve Vida arabada giderken bir anda arabaları bozulur ve bir kasabaya düşerler.Kasabada gerekenleri bulmak için pazartesine kadar beklemelidirler ve o gün cumartesidir.Şimdi bu üç gün içinde her kes onları gerçek kadın zann eder ve hepsi eşcinselleri sevmeyen insanlar olduktan sonra,üçlü onlara travesti olduklarını gizlemeye karar verirler.Ancak çok kısa bir sürede her kes bir birine alışsada bir çok olaylar vardır.Kendisine şehirden Carol Annın kızının aşık olduğu Bobby Ray Chi Chiye aşık olur, ve Chi-Chide buna dayanamaz ancak Noxeema ve Vida ona karşıdırlar.Noxeema ise kasabadakı kadınları sürekli takip eden erkekleri döverken, hayata küsmüş ve pek konuşup/dinlemeyen yaşlı bir kadını hayata döndürmeye çalışacaktır.Ayrıca Vida Bohemme, Carol Annın kocasından şiddet gördüğünü anlayınca bu olayı engellemeye çalışır.Ancak Dullard ile Carol Annın kocası Virgil bir barda karşılaşınca olaylar gelişir.Bu arada Vida,büyük bir Julie Newmar hayranıdır.
Yönetmen : Beeban Kidron
Yapımcı : G. Mac Brown
Senarist : Douglas Carter Beane
Oyuncular : Patrick Swayze,Wesley Snipes,John Leguizamo
Tür : Komedi
Renk : Renkli
Süre : 109 dakika
Dil : Ingilizce
Kadro :
Wesley Snipes … Noxzema Noxeema Jackson
Patrick Swayze … La Vie de Bohème Vida Bohemme
John Leguizamo … Chi-Chi Rodriguez
Stockard Channing … Carol Ann
Blythe Danner … Beatrice
Arliss Howard … Virgil
Jason London … Bobby Ray
Chris Penn … Şerif Dullard
Wigstock: The Movie
Yönetmen : Barry Shils
Müzik : Peter Fish
Görüntü Yönetmeni : Michael F. Barrow
Oyuncular : Joseph Arias , Alexis Arquette , Kent Fuher , Deborah Harry
Queen of the Desert
Film Konusu :
Avustralya sinemasının altın yıllarından biri olarak kabul edilen 1994 yılının iki parlayan filminden biri olan Çöller Kraliçesi Priscilla (diğeri Muriel’in Düğünü’dür), son olarak Yüzüklerin Efendisi’nde Elrond rolüyle karşımıza çıkan Hugo Weawing ve Memento filmindeki rolüyle hatırladığımız Guy Pearce’ın ilginç rolleriyle dikkat çekiyor.Film, Avustralya çöllerindeki bir tatil beldesi olan Alice Springs’de bir otelden iş teklifi alan iki travesti ve bir transeksüel dansçının yol macerasını konu alıyor. Priscilla ismini verdikleri tur otobüsleriyle yola çıkan 3 renkli karaktere yolda bozulan otobüslerini tamir eden Bob’da katılır. Bu arada, onlara iş teklifi yapan kadının travestilerden biri olan Anthony’nin karısı olduğunu öğrenirler.
Filmin Orjinal Adı:The Adventures of Priscilla Queen of The Desert
Filmin Türkçe Adı: Çöller Kraliçesi Priscilla’nın Maceraları
Yönetmen: Stephan Elliott
Ülke: Avustralya Avustralya, İngiltere İngiltere
Tür: Komedi, Dram, Müzik
Vizyon Tarihi: 21 Kasım 1994 (ABD)
Süre: 104 dakika
Dil: İngilizce, Filipince
Senaryo: Stephan Elliott
Müzik: Guy Gross
Görüntü Yönetmeni: Brian J. Breheny
Yapımcılar: Al Clark , Michael Hamlyn , Grant Lee …
Firma: PolyGram Filmed Entertainment , Australian Film Finance Corporation (AFFC) , Latent Image Productions Pty. Ltd.
Ödüller: Oscar, 8 ödül ve 16 adaylık
Çekim Yeri: Alice Springs, Northern Territory, Australia
Hasılat: $11,059,700
M. Butterfly
Yapım: 1993 – ABD,
Tür: Dram, Romantik,
Süre: 101 dakika
Yönetmen: David Cronenberg,
Oyuncular:Jeremy Irons,Vernon Dobtcheff,Barbara Sukowa,Shizuko Hoshi,Annabel Leventon…
Senaryo: David Henry Hwang
The Crying Game
Film Konusu :
Ağlatan Oyun (film), 1992 çıkışlı bir Neil Jordan filmi. Başrollerde Jaye Davidson, Stephen Rea, Forest Whitaker ve Miranda Richardson yer alıyor. Gösterime girdiği yıl 6 dalda oscar’a aday gösterildi ve En iyi Özgün Senaryo Dalında Oscar Ödülü aldı. İlginç Konusu ve özellikle de filmin büyük sürprizi Hollywood’da şok etkisi yarattı.
Britanya Ordusunda görevli Jody, Onu Politik amaçları doğrultusunda kullanmak isteyen IRA tarafından kaçırılır. Jody’ye gözkulak olması için başına Fergus adlı bir militan verilir. Bu iki sözde düşman kısa süre içinde kendilerine özgü bir arkadaşlık geliştirirler. Öldürülme ihtimali yüksek olduğu için Jody, Fergus’tan eğer ölürse sevgilisine gözkulak olması konusunda söz alır.
Güvenlik güçlerinin bir müdahalesi sırasında Jody gerçekten de bir askeri arabanın altında kalarak ölür. Kaçıp saklanan Fergus ise Londra’da bir hayat kurmaya başlar; ama Jody’yi bir türlü aklından çıkaramaz. Sonunda Jody’ye verdiği sözü tutmak ve sevgilisi Dil’i bulmak ister.
Türkçe Adı : Ağlatan Oyun
Yönetmen : Neil Jordan
Yapımcı : Stephen Woolley
Senarist : Neil Jordan
Oyuncular : Jaye Davidson,Stephen Rea,Forest Whitaker,Miranda Richardson
Müzik : Simon Boswell, Anne Dudley, Geoff Stephens
Görüntü yönetmeni : Ian Wilson
Kurgu : Kant Pan
Stüdyo : British Screen Productions, Channel Four Films, Eurotrustees, Nippon, Film Development and Finance Inc., Palace
Dağıtıcı : Miramax Films
Türü : Dram
Yapım yılı : 1992, İngiltere,İrlanda, ABD
Süre : 112 dakika
Dil : İngilizce
Diğer adları : The Soldier’s Wife “Askerin Karısı”
Oyuncular
Jaye Davidson (Dil),
Stephen Rea (Fergus),
Forest Whitaker (Jody),
Miranda Richardson (Jude),
Adrian Dunbar (Maguire),
Breffni McKenna ( Tinker),
Joe Savino ( Eddie),
Birdy Sweeney ( Tommy),
Jim broadbent ( Col),
Andrée Bernard (Jane),
Ralph Brown (Dave),
Tony Slattery (Deveroux),
Jack Carr (Franknum).
Oscar’a aday gösterildiği dallar
En İyi Film,
En İyi Yönetmen (Neil Jordan),
En İyi Erkek Oyuncu (Stephen Rea),
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu( Jaye Davidson),
En iyi Kurgu,
En iyi Özgün Senaryo (Neil Jordan).
Just Like a Woman
Yönetmen : Christopher Monger
Senaryo : Nick Evans
Müzik : Michael Storey 2
Görüntü Yönetmeni : Alan Hume
Süre : 106 dk
Tür : Dram, Komedi
Orlando
Film Konusu :
400 yıllık zaman dilimini hiç yaşlanmadan, iki farklı cinsiyette yaşayan İngiliz aristokrat Orlando’nun öyküsü. Sally Potter’ın cinsel kimliği sorguladığı filmde, Kraliçe Elizabeth’in haznedarı bir erkek olarak hayata başlayan Orlando, inişli çıkışlı, arayışlar içerindeki yolculuğunun ortasında mucizevi bir şekilde bir kadına dönüşüyor. Virginia Woolf’un romanından uyarlanan, fantastik öğelerle bezenmiş, keskin mizah ve çarpıcı imgelerle yüklü bir macera.
Yapım: 1992 – İngiltere, Rusya, Hollanda, İtalya, Fransa,
Tür: Dram, Romantik,
Süre: 93 dakika
Yönetmen: Sally Potter
Oyuncular: Billy Zane,Tilda Swinton,Charlotte Valandrey,Dudley Sutton,Matthew Sim..
Senaryo : Sally Potter
Yapımc ı : Martine Kelly,Richard Salmon,Lynn Hanke,Christopher Sheppard,Laurie Borg
Prelude to a Kiss
Film Konusu
Peter Hoskins (Baldwin) ve Rita Boyle (Ryan), aralarındaki karakter farklılığına rağmen birbirlerine aşık olup evlenirler. Rita’nın olabildiğince karamsar bakışına rağmen, ilişkilerini ve aşklarını korumaya çalışan ikiliyi bekleyen sınavlar içinde bir takım doğaüstü olaylar da vardır.
Türkçe Adı Sihirli Öpücük
Yapım : 1992 – ABD
Tür : Dram, Fantastik, Komedi, Romantik,
Süre : 105 dakika
Yönetmen : Norman René
Oyuncular :
Meg Ryan,Alec Baldwin,Kathy Bates,Stanley Tucci,Patty Duke..
Senaryo: Craig Lucas
Yapımcı : Michael Gruskoff,Michael I. Levy
Switch
Yönetmen : Blake Edwards
Senaryo : Blake Edwards
Müzik : Don Grady
Görüntü Yönetmeni : Dick Bush
Myra Breckinridge
travesti ve lgbt filmleri 1960 sonlarının izleyicisi sayesinde doruk noktasına ulaştı ama zamanla etkisini kaybetmeye başladı. Bu filmlerin çoğu, örnek olarak Candy (1968), genel geçer cinsiyet ve cinsellik varsayımlarıyla ters düşmedi. Bazıları, örneğin Myra Breckinridge (1970) ya da Something for Everyone (1970), bu varsayımları sorguladı ama sonuç olarak da çeşitli eleştiriler aldılar.
eleştirmenler ya da yorumcular, bu filmler ile Hollywood’un Amerika’da homoseksüel propagandası yapmaya çalıştığını iddia ettiler. Dolayısıyla Amerikan film yapımcıları “queer” temalı filmler yapmaktan çekindiler günümüzde bu tür filmleri vizyonda tekrar görmeye başladık ..
Yapım : 1970 – ABD
Tür : Komedi
Süre: 94 dakika
Yönetmen : Michael Sarne
Oyuncular: Mae West , John Huston , Raquel Welch , Dan Hedaya , Farrah Fawcett , Jim Backus , John Carradine , Andy Devine , Grady Sutton , Kathleen Freeman , Tom Selleck
Senaryo : David Giler
Goodbye Charlie
Film Konusu : Kıskanç bir koca tarafından vurulan Charley, buhar deliğinden düşer ve denizde kaybolur. Çekici, sarışın bir kadın olarak geri döner. Charlie’nin en yakın arkadaşı onun evinde kalır ve Charlie arkadaşını para için yapacağı evliliği konusunda yardım etmesi için ikna eder.
Yapım: 1964 – ABD
Tür: Fantastik, Komedi, Romantik
Süre: 116 dakika
Yönetmen: Vincente Minnelli
Oyuncular: Ellen Burstyn,Tony Curtis,Walter Matthau,Debbie Reynolds,Martin Gabel…
Senaryo : Harry Kurnitz,George Axelrod
Yapımcı : David Weisbart
Soldier’s Girl
Türkçe Adı : Askerin Kızı
Yapım : 2003 – ABD, Kanada
Tür : Dram,Romantik,Suç
Süre : 112 dakika
Yönetmen : Frank Pierson
Oyuncular : Lee Pace,Andre Braugher,Shawn Hatosy,Kathryn Zenna,Jeanie Calleja..
Senaryo : Ron Nyswaner
Normal
Film Konusu :
Roy ve Irma hayatlarını birbirine adamış bir çifftir. 25. evlilik yıldönümleri için verdikleri partide Roy açıklanamaz bir şekilde bayılır. Kendine geldiğinde ise hayatının sonsuza kadar değişeceğini fark eder. Roy Irma’ya kendi erkek vucudunda kadın taşıdığını ve cinsiyet değiştirmek istediğini itiraf eder. Şimdi Roy, yeni yaşamı için arkadaşları ve kendi çocukları tarafından kimliği, aşkı ve tercihi ile yüzleşmek zorunda kalacaktır
Yönetmen : Jane Anderson
Oyuncular : Jessica Lange, Tom Wilkinson
Ses : İngilizce
Süre : 110 Dk.
Yapım Tarihi : 2003
Beautiful Boxer
Film Konusu :
Tayland’ın ünlü travesti Tai-boksçusu Parinya Charoenphol’ün hayat hikâyesini anlatan Güzel Boksör, kadın olabilmek için erkek gibi kavga eden bir genç adamın öyküsü. Çocukluğundan beri bir oğlanın bedenine hapsolmuş bir kız çocuğu olduğunu bilen Parinya 12 yaşına geldiğinde hem hayatını kazanmak hem de bir kadın olarak yaşayabilme arzusunu gerçekleştirebilecek parayı denkleştirebilmek için dünyanın en erkeksi ve zorlu sporlarından olan Tai-boksa başlar.Maçlarına makyajlı çıkmaya karar verdikten sonra yaşadığı zorlukları ve aşağılamaları aşmaya çalışır.
Yapım : 2003 – Tayland
Tür: Aksiyon, Dram
Süre: 118 dakika
Yönetmen : Ekachai Uekrongtham
Oyuncular:Sorapong Chatree,Kyoko Inoue,Yuka Hyodo,Sitiporn Niyom,Orn-Anong Panyawong..
Senaryo : Desmond Sim,Ekachai Uekrongtham
Yapımcı : Ekachai Uekrongtham
Wild Side
Dil: Fransızca, İngilizce, Rusça
Yapım : 2004 Belçika , Fransa, İngiltere
Yönetmen : Sébastien Lifshitz
Senaryo : Stéphane Bouquet
Başroller : Stéphanie Michelini, Yasmine Belmadi, Edouard Nikitine
Çekim Yeri: Paris, France
Kadro :
Stéphanie Michelini Stéphanie Michelini (Stéphanie)
Yasmine Belmadi Yasmine Belmadi (Djamel)
Edouard Nikitine Edouard Nikitine (Mikhail)
Josiane Stoléru Josiane Stoléru (La mère)
Corentin Carinos Corentin Carinos (Le petit Pierre)
Perrine Stevenard Perrine Stevenard (Caroline)
Benoît Verhaert Benoît Verhaert (Le père de Pierre)
Fabrice Rodriguez Fabrice Rodriguez (Le client de la boîte)
Amine Adjina Amine Adjina (Le frère de Djamel)
Christophe Sermet Christophe Sermet (Nicolas)
En Soap
Film Konusu : Charlotte , doktor olan sevgilisi ile ilişkileri artık yürüyemez bir hal alır ve birlikte yaşayan sevgililer charlotte nin eşyalarını toplayın evden ayrılmasıyla son bulur. charlotte kendisine yeni bir hayat kurmak ister ve yeni bir daireye taşınır. bu yenie apartman dairesinde komşusu Travesti olan Veronica ile tanışır. oda kenisi gibi aynı sorunlardan dertli aynı düşüncede birisidir. ikisi arasında sıradışı bir arkadaşlık başlar…
Türkçe Adı : Sabun Köpüğü
Yapım: 2006 – İsveç, Danimarka,
Tür: Dram, Komedi,
Süre : 104 dakika
Yönetmen: Pernille Fischer Christensen
Oyuncular :Trine Dyrholm,Elsebeth Steentoft,Christian Mosbæk,Jakob Ulrik Lohmann,Frank Thiel…
Senaryo : Pernille Fischer Christensen ,Kim Fupz Aakeson
Yapımcı: Lars Bredo Rahbek
Kız Erkek Meselesi
Film Konusu :
KIZ ERKEK MESELESİ, aralarında dünya kadar fark olan iki komsu genç hakkında enerjik bir romantik komedi. Edebiyat düskünü bir iyi aile kızı olan Nell ve eglence düskünü, pervasız Woody iki ezeli düsmandır ve bir sabah uyandıklarında kendilerini çok garip yerlerde bulurlar: Birbirlerinin yatak odalarında ve daha da kötüsü, birbirlerinin vücudunda. Bu isteksiz degis tokus, birbirlerinden intikam almaları için bulunmaz bir fırsata dönüsür ve hayatlarını sabote etmeye baslarlar. Ama çabalarının meyvelerini almaya basladıkça, baslarına hiç hesapta olmayan isler açılır.
Orjinal Adı : It’s a Boy Girl Thing
Yapım: 2007 – Kanada, İngiltere,
Tür: Dram, Komedi, Romantik, Gençlik,
Süre : 95 dakika
Yönetmen : Nick Hurran
Oyuncular :
Kevin Zegers,Samaire Armstrong,Robert Joy,Brooke D’Orsay,Emily Hampshire…
Senaryo : Geoff Deane
Yapımcı : Steve Hamilton Shaw,Martin Katz,David Furnish
TomBoy
ilm Konusu :
Laure henuz 10 yaşındadır ve oğlan çocuklarına çok fazla benzemesinden dolayı ailesi onun erkek kıyafetleri giymesine mudahele etmez.Bigun yeni bir mahalleye taşınırlar ve orada şirin bir kızla tanışır kız adını sorduğunda Laure isminin Mickael olduğunu söyler yalan söylemekle kalmaz bu oyuna kardeinide alet eder ama hiç bişey onun düşündüğü gibi gitmeyecektir.
Yapım : ABD, Fransa
Tür : Aile, Dram, Gençlik
Süre : 84 dakika
Oyuncular : Christel Baras,Rayan Boubekri,Valérie Roucher,Cheyenne Lainé,Noah Vero..
Senaryo : Céline Sciamma
Yapımcı :Bénédicte Couvreur
TransAmerica
Film Konusu : Filmde, Bree adındaki transseksüel bir kadının (Felicity Huffman), uzun süredir varlığından haberi olmadığı oğlu Toby (Kevin Zegers) ile yaşadığı bir yol hikâyesini anlatmaktadır.
Film, Desperate Housewives’taki rolü ile de bilinen Huffman’ın performansıyla Akademi Ödülleri’nde bir adaylık elde ederken, Altın Küre’de ise bir ödül kazandı. Yönetmen ve oyuncuların verdikleri röportajlara göre, filmin ana temalarından biri kişinin kendisini keşfetmek için çıktığı yolculuktur.
Oyuncular :
Felicity Huffman rolü Stanley Schupak / Sabrina “Bree” Osbourne
Kevin Zegers rolü Toby Wilkins
Graham Greene rolü Calvin Many Goats
Fionnula Flanagan rolü Elizabeth Schupak
Burt Young rolü Murray Schupak
Carrie Preston rolü Sydney Schupak
Elizabeth Peña rolü Margaret
Yapımcı : IFC Films ile The Weinstein Company 2005 yapımı bağımsız dram ve Komedi.
film ve film fragmanları için
http://travestifilmleri.kaosgl.net adresini ziyaret edebilirsiniz.